default_mobilelogo
30 sierpnia 2017. Z wizytą u sióstr w Wołowie. Oglądamy benedyktyńskie skarby. Od lewej: siostra Janina, Elżbieta Łysakowska, Maria Woś, siostra Maria.
Rozaliia Kajetanya Sarkisiewiczówna

Zasób Archiwum Ormian Polskich prowadzony przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich powiększył się o kolejne dary. Siostry Benedyktynki z klasztoru św. Józefa w Wołowie, spadkobierczynie lwowskich Benedyktynek ormiańskich, przygotowały kolejną partię spuścizny do przekazania. Część została udostępniona do skopiowania, przede wszystkim zdjęcia, w tym m.in. portret arcybiskupa Teodorowicza, w znanym ujęciu, ale z osobistą dedykacją dla Sióstr z roku 1930. Podarowane fotografie obrazują szkolne zajęcia prowadzone przez panny Benedyktynki i uroczyste chwile. Sfotografowany też został niewielkich rozmiarów obraz olejny z wizerunkiem Rozalii Kajetany Sarkisiewiczównej za młodu. Z krzyżem na piersi i pastorałem widocznym po prawej stronie obrazu. Wśród druków zwartych wyróżnia się zdekompletowana (od strony 95 do strony 740) księga „Kobieta lekarką domową”. Wyobrażamy sobie, że pewnie był to podręcznik. Praktyczne porady nie straciły na aktualności, a jak pysznie podane! Ot, choćby taka: Sypianie w otwartych szałasach powietrznych zasługuje podczas ciepłej pory roku na jak największą uwagę. Chociaż bowiem dobrze wentylowane albo przewietrzane domy w danym razie uchodzą za czyste, to jednak przyznać należy, że wstrzymują one bezpośrednie promieniowanie ziemi, nieba i drzew, jako też powietrze jakimkolwiek sposobem poruszane.
Siostrom z klasztoru w Wołowie należą się wielkie podziękowania i nie mniej wielkie wyrazy wdzięczności.

R O
Fot. R. Obrocka.
za: www.dziedzictwo.ormianie.pl

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej