default_mobilelogo

Według Ewangelii Jezus, zgodnie z prawem, jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni. Wtedy też starzec Symeon wypowiedział proroctwo, nazywając Jezusa "światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela". Dlatego święto to jest bogate w symbolikę światła. Od X w. pojawia się obrzęd poświęcenia świec, który jeszcze podkreśla i ubogaca tą symbolikę, odbywają się uroczyste procesje ze świecami.
Ormiański Kościół katolicki obchodzi, jak i cały kościół katolicki, święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego, 40 dni po Bożym Narodzeniu (25 grudnia).
Zgodnie z tradycją uroczystości rozpoczynają się wieczorem 1 lutego. Śpiewany jest przepiękny hymn Exsultet (od pierwszego słowa hymnu, z łacińskiego "Ex saltare", co znaczy "skakać z radości"), czytane fragmenty Księgi Kapłańskiej i Księgi Przysłów, proroctwa apostoła Pawła z listu do Galatów (Ga 3: 24-29), fragment Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 2: 22-40), opisujący ofiarowanie Dzieciątka Jezus w Świątyni jerozolimskiej.
Podczas czytania Ewangelii kapłan rozpala ognisko na dziedzińcu kościoła lub w innym miejscu specjalnie do tego wyznaczonym. Ogień symbolizuje Chrystusa - niebiańskie Światło, czci się Maryję, która to Światło na ziemię sprowadziła. Obrzęd kończy modlitwa i zaczynają się śpiewy, tańce, radosna zabawa, podczas której dzieci i nowożeńcy przeskakują przez ogień.
Ze względu na obfity śnieg i zamiecie w tym roku wiele dróg w północnych, wielskich rejonach prowincji było przez kilka dni nieprzejezdnych. Nie mogły tam zostać odprawione msze św. dla katolickich wspólnot. Obchody święta Ofiarowania Pańskiego zostały więc przełożone na najbliższy weekend.

za stroną Ordynariatu Katolickiego Kościoła Ormiańskiego
dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej

GIUMRI        

PANIK       

AREVIK       

ARPENI          

 

LANIJK (14 II 2017)