default_mobilelogo
Łączą nas chrzest i przynależność do Chrystusa

W Stalowej Woli odbyła się sesja naukowa "Chrzest Polski, początki państwa".

W auli Biblioteki Międzyuczelnianej odbyło się sympozjum o chrześcijańskich korzeniach naszego państwa z racji 1050. rocznicy chrztu Polski oraz trwających w diecezji Dni Kultury Chrześcijańskiej. Organizatorami naukowego spotkania była Diecezja Sandomierska, Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli oraz miasto Stalowa Wola.
Podczas kolejnych wystąpień słuchacze mogli poznać ślady tworzącego się państwa i struktur kościelnych na podstawie badań archeologicznych, wpływ dziejów Kościoła na rozwój państwa i tworzenie tożsamości narodowej oraz otwarcie na różnorodność kultur i religii w dziejach naszego narodu. Gościem specjalnym był abp Raphael Minassian, Arcybiskup Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej Ormiańskiego Kościoła Katolickiego oraz bp Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Sandomierski.
W spotkaniu wzięli udział wykładowcy i studenci stalowowolskiej uczelni, władze miasta oraz mieszkańcy.
Sesję naukową rozpoczął prof. dr hab. Andrzej Kuczumow, Dziekan Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli, który powitał gości i przybyłych słuchaczy.
W pierwszej konferencji dr Marek Florek mówił o początkach Sandomierza i najstarszych kościołach sandomierskich w świetle ostatnich badań i odkryć archeologicznych. Podkreślał w swoim wystąpieniu fakt, ze wraz z chrztem Mieszka, Sandomierz jako jeden z głównych grodów obronnych stał się także ważnym punktem w chrystianizacji tej części tworzącego się państwa.

Abp Raphael Minassian Abp Raphael Minassian ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Następnie w swoim wystawieniu abp Raphael Minassian przybliżył zebranym historię chrześcijaństwa w Armenii, która sięga roku 301 oraz niełatwe i pełne cierpienia drogi rozwoju armeńskiego Kościoła. – Historia chrześcijan w Armenii to historia, w której kilkakrotnie wierni stawali w obliczu prześladowań i cierpienia z powodu swojej wiary. Jest to także historia wspaniałych i mężnych świadków wiary, którzy stali się wspaniałym zasiewem, który przynosił i przynosi dobry owoce – podkreślał abp Raphael Minassian. Odniósł się także do przepięknej sztuki sakralnej oraz liturgii, która swoimi korzeniami sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. W kolejnym wystąpieniu bp Krzysztof Nitkiewicz przybliżył zebranym historię obecności kościołów wschodnich w Polsce. Biskup ordynariusz odniósł się także do sytuacji obecnej przedstawiając panoramę administracyjną chrześcijan obrządków wschodnich w naszym kraju, podkreślając wielowiekową obecności kościoła ormiańskiego.
Następnie dr. hab. A. Kuczumow przedstawił „Analityczne metody instrumentalne dla badania obiektów sakralnych i dzieł sztuki”. Konferencję zakończyło wystąpienie prof. dr hab. A. Buko, który o materialnych świadectwach chrztu Polski w świetle danych archeologiczny. Szczególną uwagę prof. Butko zwrócił na dane archeologiczne okolic Sandomierza z których jasno wynika, że wraz z przyjęciem chrześcijaństwa przez księcia Mieszka także Sandomierz wszedł w mocne oddziaływanie kultury chrześcijańskiej.

Wystawa ikon ormiańskich Wystawa ikon ormiańskich ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Naukowemu spotkaniu towarzyszyła wystawa prac-fotosów sztuki ormiańskiej Yany Ayvazyan.

Sesja naukowa była podsumowaniem Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywających się w naszej diecezji.

ks. Tomasz Lis
Gość Niedzielny Sandomierski



 
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej