default_mobilelogo

25 czerwca msza św. ormiańskokatolicka w parafii centralnej w Warszawie, w trzecią niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, sprawowana była przez ks. prof. Józefa Naumowicza z udziałem ks. Marka Szymuli, wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, opiekuna młodych gości z Armenii na ich pierwszym roku studiów w Polsce. Młodzi Ormianie służąc do mszy, jak zwykle wzbogacili ją również śpiewem.

Ks. Józef w dzisiejszej homilii przywołał słowa Chrystusa z Ewangelii wg św. Mateusza, o potrzebie miłosierdzia, miłości i poświęcenia a nie tylko ofiary, która jest niezbędna, lecz nie zastąpi czynienia dobra.

Przypomniał również o przygotowaniu w kościele ormiańskim, zarówno apostolskim jak i katolickim do święta odnalezienia relikwii św. Grzegorz Oświeciciela. Jest to jedno z nielicznych świąt w liturgii, które wiąże się z tygodniowym przygotowaniem. Grzegorz Oświeciciel, apostoł Armenii, ostatnie 7 lat życia poświęcił na modlitewne odosobnienie. Po śmierci ciało jego odnaleźli i pochowali pasterze, dopiero wizja jednego z jego uczniów pozwoliła na odnalezienie tego miejsca i odpowiednie pochowanie jego szczątków. Relikwie św. Grzegorza z przyczyn dziejowych, zmieniały swe miejsce pobytu, ostatecznie po przewiezieniu z Konstantynopola zostały umiejscowione w Neapolu. Papież Jan Paweł II, w 2000 roku, najcenniejszą relikwię czyli dłoń św. Grzegorza, przekazał katolikosowi, zwierzchnikowi Kościoła apostolskiego w Eczmiadzynie. W 2001 patriarsze Cylicji, zwierzchnikowi kościoła ormiańskokatolickiego przekazał relikwię z postaci fragmentu czaszki.

Kolejną mszę św. ks. Józef zapowiedział na 9 lipca, informując o obecności młodych Ormian, którzy mimo obowiązków alumnów, otrzymali zezwolenie uczestniczenia w naszych mszach.

Po mszy wszyscy zostali zaproszeni do siedziby Fundacji, na pokaz zdjęć z pielgrzymki do Ziemi Świętej.

tekst i zdjęcia: Maria Ohanowicz-Tarasiuk