default_mobilelogo
W tym roku wg kalendarza ormiańskokatolickiego 5 listopada (wg kalendarza rzymskokatolickiego 29 września) przypada wspomnienie Archaniołów – Gabriela, Rafała i Michała oraz wszystkich wojsk niebieskich.

W tym dniu, z okazji imienin, szczególnie polecajmy w modlitwie abp. Rafała Minassiana, ordynariusza Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej dla Ormian katolików, ks. Rafała Krawczyka – proboszcza wszystkich ormiańskokatolickich parafii rejonu Ashotsk, prowincji Shirak w Armenii i ks. Rafała Grzelczyka – diecezjalnego duszpasterza młodzieży w Diecezji Płockiej, w lipcu 2016 roku uhonorowanego przez abp. Minassiana tytułem Prałata Katolickiego Kościoła Ormiańskiego.
Szczęść Boże!
 
DZIEŃ ARCHANIOŁÓW
W chrześcijańskiej tradycji Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Św. Jan Apostoł określa go w Apokalipsie jako stojącego na czele duchów niebieskich, walczącego z szatanem.
Rafał przedstawił się w Księdze Tobiasza, iż jest jednym z „siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański”.
Gabriel po raz pierwszy pojawia się pod tym imieniem w Księdze Daniela. W tradycji chrześcijańskiej przynosi Dobrą Nowinę. Ukazuje się Zachariaszowi zapowiadając mu narodziny syna Jana Chrzciciela, czy zwiastuje Najświętszej Maryi Pannie, że zostanie Matką Syna Bożego.
W ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest w tunice i paliuszu, w szacie władcy, jako wojownik w zbroi. Skrzydła św. Michała są najczęściej białe, niekiedy pawie. Włosy upięte opaską lub diademem.
Św. Gabriel występuje niekiedy jako młodzieniec, przeważnie uskrzydlony i z nimbem, czyli świetlistą aurą. Odziany w tunikę i paliusz, czasami nosi szaty liturgiczne.
Św. Rafał Archanioł natomiast przedstawiany jest jako młodzieniec w typowym stroju anioła - tunice. Jego atrybutami są: krzyż, laska pielgrzyma, niekiedy ryba i naczynie.
za: wiara.pl

Z ANIOŁAMI ŚWIĘTYMI

Nikt ich nie widział, choć świątynie pełne są ich kształtów. Pocieszne bobasy o pyzatych buziach i wielkich skrzydłach ozdabiają mieszkania, czasem obmywają je strugi łez na cmentarzach, na grobach tych, co w rajskich ogrodach zapewne z aniołami się bawią. Ludzie wierzą, bo tak Kościół uczy, że są Aniołowie Stróżowie, których obrazy niepotrzebnie zniknęły znad dziecięcych łóżek. Są też archaniołowie, których wspominamy w historii zbawienia: Michał, Gabriel i Rafał. O tych trzech wiemy na pewno, że istnieją jako święci.

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej