default_mobilelogo

Քրիստոս ծնավ և հայտնեցավ - Օրհնյալ է հայտնությունը Քրիստոսի

Khristos cnaw jew hajtnecaw! – Orhnial e hajtnutiun Khristosi.
Chrystus się narodził i objawił – Błogosławione jest objawienie Chrystusa

- tymi słowami, którymi pozdrawiają się Ormianie w święto narodzenia Jezusa, pozdrawiam serdecznie wszystkich Ormian w Polsce, ich Sympatyków i Przyjaciół, a także Rodziny polsko-ormiańskie / ormiańsko-polskie, których w naszym kraju jest coraz więcej.
Wszystkim życzę zdrowych, optymistycznych i przede wszystkim błogosławionych Świąt, a także, by z przeżywania tych Świąt zaczerpnęli jak najwięcej duchowych mocy, wytrwałości, pokoju i nadziei, tak bardzo dzisiaj potrzebnych. Życzenia te kieruję z okazji tego Święta obchodzonego zarówno w obrządku rzymskokatolickim (25 grudnia), jak też w rycie ormiańskim, w którym - jako jedynym w świecie – zachowała się jedna ze starożytnych praktyk, by uroczystość narodzenia i chrztu Jezusa obchodzić razem 6 stycznia jako Objawienie Boże (Astwacahajtnutiun).

Serdecznie zapraszam na Msze św. Narodzenia i Chrztu Jezusa w obrządku ormiańskokatolickim połączone z błogosławieństwem wody:

6 stycznia 2021 (środa), godz. 11.00 – Warszawa, kaplica Matki Bożej, ul. Łazienkowska 14;
w kaplicy oraz przyległej dużej sali, również nagłośnionej, według dotychczasowych przepisów może wziąć udział 14 wiernych;
chętnie popieram przedstawioną przez parafian propozycję, by liturgia była także transmitowana.
link do transmisji:
https://www.youtube.com/.../UCcmLGjcXGJExY1Dti4.../featured

9 stycznia 2021 (sobota), godz. 16.00 – Kraków, kościół św. Mikołaja
(wybrano kościół z większą powierzchnią, 
by umożliwić udział większej ilości wiernych; przed Mszą – o godz. 15.00 chrzest w obrządku ormiańskokatolickim);

10 stycznia 2021 (niedziela), godz. 11.00 – Gliwice, kościół Świętej Trójcy, ul. Mikołowska 8.

10 stycznia 2021 (niedziela), godz. 16.00 – Wrocław, kościół pw. Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 1

Dokładniejsze zasady udziału wiernych związane z zachowaniem rygorów sanitarnych będą podane przynajmniej tydzień wcześniej przed każdą z tych Mszy św. Mam nadzieję, że w roku 2021, dzięki łasce Bożej, będziemy mogli spotykać się bardziej regularnie na ormiańskiej liturgii, i dzięki temu, podtrzymywać także więzi oraz kultywować ormiańskie tradycje religijne i kulturowe.

 Z modlitwą
 ks. Józef Naumowicz 

W obrządku ormiańskim po święcie Narodzenia i Chrztu Jezusa, jak po czterech innych największych świętach w roku, przypada dzień modlitwy za zmarłych – or mereloc. Będziemy pamiętać zwłaszcza o zmarłych w ostatnim roku, a w szczególny sposób - o żołnierzach i cywilach, którzy ostatnich miesiącach zginęli w Arcachu i których groby rozsiały się po ormiańskiej ziemi, by dobry Bóg obdarzył ich wieczną chwałą i by z ich śmierci wyrosło dobro.

 
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej